Друге життя нафтових свердловин

     Досить непросту за технологією і недешеву за вартістю (1,2 млн. грн.) операцію з потужного гідророзриву пласта (ПГРП) на Луквинському родовищі у Рожнятівському районі провели в грудні 2011року фахівці НГВУ «Надвірнанафтогаз» разом із працівниками Долинського тампонажного управління та Науково-дослідного проектного інституту ПАТ «Укрнафта». Це засвідчило новий крок у вдосконаленні методів інтенсифікації видобутку нафти і газу на родовищах НГВУ «Надвірнанафтогаз».

     Здійснено потужний гідророзрив пласта у свердловинах № 59 та №79 Луквинського нафтового родовища. Найближчий час покаже конкретний економічний ефект від проведення за вдосконаленою технологією ПГРП у цих свердловинах.

     На фото: Ось на цьому майданчику провели гідророзрив нафтового пласта у свердловині № 79 «Луква»

     На фото: Таку технологічну операцію провели завдяки злагодженій і відповідальній співпраці керівника підприємства Володимира Чуприни та головних спеціалістів Олександра Велкого і Богдана Стеця, начальника цеху капітального і підземного ремонту свердловин Богдана Гусака та багатьох фахівців НГВУ

     Для інтенсифікації видобутку нафти і газу в НГВУ «Надвірнанафтогаз» застосовують різні методи впливу на пласт. Найефективнішим з них є потужний гідравлічний розрив пласта, який займає чільне місце серед методів інтенсифікації припливу нафти та газу. Однак у минулі роки у НГВУ «Надвірнанафтогаз» не часто вдавались до цього способу стабілізації та збільшення видобутку «чорного золота», бо кожна така технологічна операція досить дорога. Але ж практика будь-якого виду виробництва нині потверджує ту істину, що лише вклавши в нього чималу суму грошей, можна за певний час окупити затрати й мати з того певний зиск. Втім, у цьому разі йдеться не лише про фінансові інтереси видобувників нафти, а й про енергетичну незалежність нашої держави, шлях до якої – інтенсифікація і нарощування видобутку стратегічно важливих для розвитку української економіки енергоносіїв. Тому в цьому році керівництво ПАТ «Укрнафта» взяло курс на збільшення кількості потужних гідравлічних розривів та їх модернізацію з метою стабілізації та збільшення видобутку нафти і газу.

     Саме для того, щоби вдихнути у свердловини з тривалим періодом експлуатації друге життя, в НГВУ «Надвірнанафтогаз» почали знову застосовувати давно відомий метод, але вже в удосконаленому його варіанті.

     На фото: Бурильник Микола Павлюк і помічник бурильника Василь Волошенюк з цеху капітального і підземного ремонту свердловин проводять підготовчі роботи до гідророзриву пласта

      НГВУ«Надвірнанафтогаз» взяло курс на широке впровадження та модернізацію тих методів, які дозволяють максимально інтенсифікувати видобуток нафти і газу, а серед них найефективнішим є потужний гідравлічний розрив пласта. У такий спосіб розкриваються і збільшуються існуючі або нові тріщини в пласті під дією технологічної рідини, яку напомповується під високим тиском і закріплюється їх доставленим у пласті технологічною рідиною кварцевим піском або керамічним пропантом, що дозволяє забезпечити високу залишкову провідність тріщин після зниження тиску в пласті.

     Вперше гідравлічний розрив пласта провели на родовищі Битків-Бабче у 1954 році і до 1962 року в основному проводились експериментальні роботи. Починаючи з 1962 року гідравлічний розрив пласта почали успішно впроваджувати на промислах з високою ефективністю. Було впроваджено декілька різновидностей гідравлічного розриву пластів : із закріпленням тріщин піском, без закріплення тріщин піском, гідророзрив легкою нафтою, дизпаливом, конденсатом. Досить ефективними був гідравлічний розрив пласта з піском. Наприклад, в 1962 році за рахунок гідравлічного розриву пласта додатково видобуто 12,2 тис.тонн нафти, при собівартості додаткової нафти меншій, ніж в цілому по управлінню, а в 1967 році – додатково було видобуто за рахунок цього методу 17 тис.тонн нафти. Гідравлічний розрив пласта без закріплення тріщин піском – дешевший, але ефективність менша.

      Ще з 1997 року у свердловинах родовищ НГВУ«Надвірнанафтогаз» – Битків-Бабченського, Луквинського, Довбушансько-Бистрицького та Микуличинського – впроваджують потужний гідравлічний розрив пласта з використанням спецтехніки фірми Stewart & Stivenson. На сьогодні здійснено вже 46 таких свердловино-операцій. Для закріплення тріщин закачували в пласт під час проведення одного такого ПГРП в середньому 6-10 тонн кварцевого піску або керамічного пропанту. Особливість цього технологічного процесу в тому, що утворюються тріщини і поступово збільшується концентрація закріплювача (того ж керамічного пропанту, який ми сьогодні застосували на Луквинському родовищі) у тріщині, провідність якої завдяки цьому зростає в десятки разів. Щоби приготувати технологічні рідини для проведення ПГРП, використовуємо вітчизняні та імпортні хімреагенти. Після проведення потужного гідророзриву пласта додатковий видобуток становить 1100-1800 тонн нафти та 1000-1600 тис. кубометрів попутного газу на одну свердловину. А окупність ПГРП забезпечують уже додатково видобуті 900 тонн нафти. Нинішнього року на родовищах НГВУ«Надвірнанафтогаз» почали вдосконалювати цей процес – збільшують об’єми закачування керамічного пропанту в пласт для закріплення тріщин. Саме за такою вдосконаленою технологією і провели 15 грудня ц. р. ПГРП у свердловині № 79 Луквинського родовища, запомпувавши в пласт 94 кубометри технологічної рідини та 16,2 тонни керамічного пропанту. Після цього свердловину освоюватимуть та визначатимуть оптимальний режим її роботи.

    …Практика нафтовиків потверджує відому істину, що, лише вклавши чималі кошти у вдосконалення методів інтенсифікації видобутку нафти і газу на карпатських родовищах, можна на певний час окупити затрати і мати з цього чималу вигоду. Зрештою, такі «омолоджувальні» технологічні процедури надвірнянських нафтовиків є стратегічно важливим поступом у розвитку вітчизняної економіки енергоносіїв – це шлях до енергетичної незалежності України.

    Використано матеріали зі статті Івана Гриджука , газета «Народна Воля».

Інші фото з гідророзриву пласта.